wtorek, 19 grudnia 2017

Ratujmy swoje, dewastujmy inne.

post z 7 stycznia 2011

W artykule „Zaginione portale” (patrz – linki) opisuję tajemnicze zniknięcie portalu z zamku w Płoninie i pojawienie się go na remontowanym zamku w Starych Tarnowicach. Już wtedy, w korespondencji ze znajomym, który zwrócił mi uwagę na ten fakt napisałem, że prawdopodobnie na tymże remontowanym zamku jest pewnie więcej różnych ozdób, rzeźb czy elementów architektonicznych pochodzących z innych budowli. I można powiedzieć, że jestem jasnowidzem. Oto do czego doszedł mój dociekliwy znajomy. Załączone zdjęcia pochodzą z jego strony i są dodane za jego zgodą.
1 – Altana. Stała w narożniku tarasu, niezbyt ładna ale znikła. I oto identyczna pojawia się w Starych Tarnowicach. Zbieg okoliczności?
2 – Kamienna balustrada. Na starych zdjęciach jeszcze widoczne jej fragmenty, obecnie nie ma po niej śladu.
3 – Tralki podtrzymujące balustradę. Również gdzieś się zapodziały.
Elementy takie ładnie złożone znajdują się obecnie na remontowanym zamku. Prawdopodobnie są to te same części, które zaginęły z Płoniny. Bo po co wykonywać kopie czegoś co można mieć za darmo lub za nie wielkie pieniądze. Właściciel zamku Niesytno w Płoninie twierdzi, że portal dał do konserwacji. Lecz twierdzi także, że nie ma zamiaru nic robić w sprawie zabezpieczenia zamku z braku funduszy. Może więc odsprzedał niepotrzebne jego zadaniem elementy. I tak właśnie u nas wygląda ochrona zabytków. Pewnie też żadnych konsekwencji tego czynu właściciel nie poniesie. Uzasadnienie – „mała szkodliwość społeczna czynu” (pisałem o tym w jednym z wcześniejszych postów).
Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie portalu lecz nie chce mi się wierzyć aby miał on być zwrócony do Płoniny. Podobnie sprawa ma się z innymi opisanymi wyżej przedmiotami. A z jakich jeszcze innych zabytków poznikały inne rzeczy? Wie o tym pewnie właściciel zamku w Starych Tarnowicach tym bardziej, że jest on konserwatorem zabytków.
Ciekawe jest stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, który dopiero po pewnym czasie i po zainteresowaniu sprawą prokuratury stwierdza, że tylko portal pochodzi z Płoniny. Trudno temu zaprzeczyć porównując zdjęcia. A kiedy dojdzie do wniosku, że opisane wyżej przedmioty i altana także pochodzą z tego zamku? Pewnie nie prędko. Można założyć, że osoby te się znają a stare przysłowie mówi „kruk krukowi oka nie wykole”.
Więcej o tej sprawie jak i innych ciekawych rzeczach dotyczących zamku w Płoninie oraz śląskich zabytkach można wyczytać na stronie o zamku w Płoninie (w linkach) i klikając na ten link.
 Altana w Płoninie.
 Altana w Starych Tarnowicach.
 Balustrada w Płoninie
 Czekające na montaż elementy balustrady w Starych Tarnowicach.
 Baza w Płoninie
 Baza w Starych Tarnowicach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz