sobota, 6 stycznia 2018

Elementy dekoracyjne w zniszczonych pałacach – co z tym zrobić?

post z 9 stycznia 2012

Oglądając na zdjęciach pozostające w ruinie pałace zastanawiam się co można zrobić aby uratować znajdujące się w niektórych z nich elementy dekoracyjne, rzeźby itp. Myślę tu o budowlach, które są tak zniszczone, że prawdopodobnie nigdy nie będą odbudowane a znajdujące się w nich jeszcze ozdobne detale warte są uratowania. Szkoda aby zostały skradzione albo zniszczone przez upływający czas. Może nie wszystkie takie elementy są dziełami sztuki jednakże powstały dwa lub trzy wieki temu i choćby z tego powodu warto je zachować dla potomnych.
  Pewnie odezwą się głosy, że chcę niszczyć zabytki usuwając z nich to co jeszcze warte jest w nich obejrzenia. Ale jak wspomniałem wcześniej chodzi mnie o te pałace, które z całą pewnością nikt ich nie odremontuje. Są tak zniszczone, że ich pozostałości trzeba byłoby wyburzyć aby wszystko postawić od nowa a to już nie jest remont lecz stawianie nowego budynku i trudno tu mówić o restauracji. A takich obiektów jest niestety bardzo wiele na terenie naszego kraju. Istnieją także pałace zniszczone w mniejszym stopniu lecz i te pewno nie prędko znajdą chętnego na ich remont. A powód czasem jest prosty. Mało atrakcyjna okolica, z dala od głównych dróg a przecież w obecnych czasach wszystko musi na siebie zarobić. Dlatego też remontowane obecnie pałace przeznacza się na hotele, restauracje, ośrodki wypoczynkowe, konferencyjne i bóg wie na co jeszcze byle tylko przynosiły dochód. Przedtem pałac służył za mieszkanie a jego wielkość i wystrój świadczyły o bogactwie jego właściciela. Obecnie to pałac ma przynieś bogactwo swojemu właścicielowi. Taka zamiana ról.
  Ale odszedłem trochę od głównego tematu ratowania niszczejących pałacowych ozdób. Może warto zastanowić się nad pomysłem zebrania takich przedmiotów w jednym miejscu tworząc swoiste muzeum pozostałości po dawnych budowlach. Odremontować jakiś pałac i w nim zgromadzić elementy z innych budowli wraz z opisami i zdjęciami miejsc, z których pochodzą. Wiem, że łatwo się mówi a gorzej z wykonaniem takiego planu lecz przy odrobinie dobrej woli kilku urzędów, logicznym i przyszłościowym myśleniem np. konserwatorów było by to do zrealizowania. Bo przecież nikt nie pozostawił w zrujnowanym pałacu np. obrazów na stojących jeszcze ścianach, mebli czy innych będących w nim przedmiotów. Dlaczego w takim razie pozostawiać kamienne dekoracje? Czyżby konserwator myślał, że ich nie można ukraść? Zapewniam, że można i jest to tylko kwestia czasu tym bardziej, że nastała obecnie moda na „starocie”.
  Jak zwykle pozostaje sprawa pieniędzy, która hamuje prawie każdy projekt jaki ma do wykonania powiat czy województwo. Ale przy dobrym nagłośnieniu i rozreklamowaniu projektu na pewno kilku sponsorów by się znalazło. Ale trzeba chcieć a podobno „chcieć to móc”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz