post z 11 czerwca 2013
Najbardziej charakterystycznym elementem zamku do ok. XVI wieku była wysoka wieża stojąca samotnie na dziedzińcu lub związana z murami obronnymi. Pomimo, że zamkowe zabudowania wykonane były przeważnie z drewna, wieża ta zbudowana była z kamienia, jej mury miały grubość dochodząca do 2 metrów a wejście do niej usytuowane było na wysokości kilku metrów. Była to tzw. „wieża ostatecznej obrony”. Posiadała małe okienka służące za strzelnice, kilka pięter wykorzystanych było do zmagazynowania zapasów żywności, broni i mieszkania w czasie zagrożenia. Do wejścia prowadziły drewniane schody lub drabiny. Gdy pomimo obrony nieprzyjaciel wdarł się do wnętrza zamku mieszkańcy chronili się w tej wieży niszcząc drewniane wejście. Tam mogli się także bronić skutecznie oczekując ewentualnej pomocy. Przy braku w tym czasie artylerii czy broni palnej obrońcy raczej spokojnie mogli odpierać ataki i dopiero brak żywności czy wody zmuszał ich do poddania się. Jak można obecnie zauważyć jest wiele ruin zamków z tamtego okresy, w których najlepiej zachowana budowlą jest właśnie wieża lub jej część.
Rekonstrukcja zamku w Bardzie (woj. dolnośląskie) wg. J. Salmy
Rekonstrukcja zamku Cisy (woj. dolnośląskie) – pierwotne założenie
Rekonstrukcja zamku Radosno w Sokołowsku (woj. dolnośląskie)
Rekonstrukcja zamku w Rytrze (woj. małopolskie) wg. J. Salmy
Podobną w założeniu lecz trochę inną budowę ma kilka zamków położonych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na tzw. „Szlaku Orlich Gniazd”. W takich miejscowościach jak Przewodziszowice, Ryczów czy Ostrężnik główne budynki stały na wysokich i stromych skałach natomiast pod nimi znajdowało się podegrodzie z częścią gospodarczą i mieszkalną dla służby a w razie zagrożenia wszyscy przenosili się do zamku na skale niszcząc prowadzące do niego drewniane podesty i schody. Z góry razili wrogów sami będąc w miarę bezpieczni.;">Podobną w założeniu lecz trochę inną budowę ma kilka zamków położonych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na tzw. „Szlaku Orlich Gniazd”. W takich miejscowościach jak Przewodziszowice, Ryczów czy Ostrężnik główne budynki stały na wysokich i stromych skałach natomiast pod nimi znajdowało się podegrodzie z częścią gospodarczą i mieszkalną dla służby a w razie zagrożenia wszyscy przenosili się do zamku na skale niszcząc prowadzące do niego drewniane podesty i schody. Z góry razili wrogów sami będąc w miarę bezpieczni.
Takie obronne rozwiązanie zostało zaniechane po wprowadzeniu armat i broni palnej. Musiano więc szukać innych rozwiązań budowania i obrony zamków ale o tym napiszę w następnych postach.
Rekonstrukcja zamku w Ryczowie (woj. śląskie) wg. B. Drejewicza
Oto pozostałości zamku w Ryczowie.
Rekonstrukcja zamku w Przewodziszowicach (woj. śląskie) wg. B. Drejewicza
To co dotrwało do dzisiaj z zamku w Przewodziszowicach
Opisy poszczególnych zamków można znaleźć na mojej stronie www.ruinyizamki.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz